Anga Kis Miklós (Subscribe)

2008.11.05. 11:50 Erdei Attila

!

Anga Kis Miklós (Subscribe)

- Milyen apropóból esett a választásod a bőgőre?

Mindenki gitározni akart, úgyhogy én nagy kegyesen elvállaltam a basszusgitár posztot. Hozzáteszem, nagyon örül neki, hogy így alakult. Ez is sorszerű, mint minden az életemben. Én hiszek ebben, az Oidipus című dalunkat is erről írtam. 

- Mikor kezdtél basszusgitározni?

1999 januárban mentünk le először próbálni. Akkor játszottam először. Egy félakkusztikus Jolana szörnyetegen.  

- Voltak tanáraid, vagy autodidakta módon sajátítottad el a zenélést? Jelenleg van tanárod?

Tanultam a Zsoldos Tomitól, Szappanos Gyuritól, Ullmann Ottótól, és Fehérvári Atistól is vettem néhány órát. Jelenleg sajnos nincs időm tanárhoz járni, de ezen változtatni fogok. Jó pap holtig tanul ugyebár. A dolgaim nagy részét magam tanultam, de nagyon sajnálom, hogy nem jártam a kezdetektől fogva jó tanárhoz. Mindenkinek ajánlom, hogy időben kezdjen el, és próbáljon ki több tanárt, és aki a legjobban bejön neki, attól tanuljon. Rám nagyon nagy hatással a Szappanos Gyuri tanítási módszere.

- Van/volt példaképed, ihletőd?

Mindenki aki jól játszik a hangszerén, az inspirál engem. Nem kell hogy basszusgitár legyen, lehet bármilyen hangszeres. Louis Johnson hatására kezdtem el slappelni, meg anno a Fieldy a Kornból is sokat hatott rám. Aztán rá kellett jönnöm hogy ő csak szemfényvesztő. 2 éve a szigeten eléggé kiábrándultam belőlük. Rengeteg jó funky jazz basszer van, ők hatnak rám non stop. És minden jó zenész. 

- Hogyan és mennyit gyakorolsz? Végzel valamilyen ujjrend-gyakorlatot, mielőtt belekezdenél?

Nagyon sokat skálázok, nyomom az ujjgyakorlatokat, mert hangszeres biztonságot adnak, és magabiztossá tesznek a hangszeren. Úgy szoktam gyakorolni, hogy technikai dolgokat átjátszom jó gyors tempón, hogy fejlődjön a kezek állóképessége, aztán slap technikai alapok, majd végül vmi impro gyakorlat, vagy amit éppen úgy érzek, hogy gyengébben megy, arra ráfekszem jobban. Mindent takkra vagy dobgépre gyakorlok. Máshogy semmi értelme. 

- Kottát, tabulatúrát szoktál írni, vagy használni?

Tanítványaimnak eleinte írok tabot is kottát is, aztán pedig csak kottát. Ezenkívül minden egyes gyakorlatot, amit feladok az ifjú padavanoknak, megcsinálok gitárpróban. Zenét is így szerzek. Meg szoktam írni szépen a gitárszólamokat, dobot, basszust. Ha csak a basszusgrooveot írnám meg, az nem lenne túl izgalmas, ezen kívül, így konkrét elképzelést tudok a többieknek is mutatni. 

- Hogyan készülsz fel egy koncertre?

Általában próbálunk koncertek előtt. Most nem nagyon tudunk, mert ugye kiraboltak minket, de ilyenkor is megpróbálunk mindent megtenni, hogy a produkció 100% os legyen.
Agyban is rendbe kell lenni, koncert közben csak a zene van. Fontosnak tartom a koncert előtti „ráspannolódást” a bulira. Ilyenkor a színpad mögött vagyunk, ugrabugrálunk, bemelegítünk, közben szól az intro, sikítoznak az emberek… Fantasztikus érzés. 

- Milyen hangszert használsz? Kicseréltél, esetleg bővítettél rajta valamit, hogy személyedre szabd?

Warwick Corvette FNA a hangszerem. Ez egy spéci modell amit már nem gyártanak. Nem nagyon kellett rajta alakítanom, mert nekem lett kitalálva. Nagyon szeretem. Nem az tipikus warwick hangzása van, hanem egy kicsit más. Ezért tetszett meg. Mostanában terveztem, hogy veszek bele BASS LINES Musicman pickupot, de a próbateremfeltörés közbe szólt sajnos, úgyhogy, elnapoltam kicsit ezt a kérdést. 

- Milyen húrokkal szereled a hangszered? Miért választottad ezt?

Elixír húrokat ajánlom mindenkinek. Sajnos nem kapok tőlük ingyen húrokat, hogy ezt reklámozzam, de azt kell mondjam, ezek bírják a legtovább. Sok sok húrkészletet kipróbáltam, kenegettem is őket mindenfélével, de az Elixír vált be a legjobban. Hónapokig bírja a hangja, míg korábban minden húr megdöglött 1-2  40fokos fesztivál koncerttől. 

- Milyen erősítőt használsz? Miért esett erre a választásod?

Prolude erősítőt használtam éveken keresztül. Ez egy magyar cucc, amit Fülöp Robi barátom készít. Nagyon meg voltam vele elégedve, csak ugyebár ellopták tőlem. Minden basszusgitárosnak ajánlom figyelmébe, mert ár minőség kategóriában szerintem a legjobb. Most pedig egy Ashdown Mark King signiture erősítőm van, egy Ashdown ABM810 es ládával. Mark King papa jól megalkotta ezt az erőlködőt, és hasonló stílusban játszunk, ezért ajánlották nekem. A 810 es láda pedig már régi álmom volt, teljesen máshogy szól, mint 2 láda egymáson. Vagyis jobban. A magassugárzó hiányzik belőle, de mindent nem lehet ugyebár. Ezt a cuccot amúgy Fejes Tominak (Tankcsapda), és a Neckspraines Leviéknek köszönhetem. Amikor megtudták, hogy kiraboltak minket felajánlották, hogy endorseri árban vásárolhatunk cuccokat. Hálás köszönetünk érte. 

- A technikádat kiegészítetted valamilyen effekt, esetleg hangerő pedállal?

Torzítót (Boss Bass Overdrive) használok a Rage Against The Machine Tribute zenekarunkban, mást nem. 

- Pengetővel vagy ujjal játszol?

Ujjal, meg slappelek, meg tappingelek.  

- Melyik volt az eddigi legjobb illetve legrosszabb koncerted zenészként?

Minden olyan koncert legjobb koncert ahol jó a közönség. Tökmindegy hogy ötvenen vannak vagy ötezren, ha veszik a lapot, és működik az energiaáramlás akkor a koncert jó. Az energiaáramlás alatt az értem, hogy a zenekar tölti a közönséget, vagy spannolja, a közönség pedig sugározza az energiát a zenekarnak. Ez egy adok kapok játék, ez az egyik legjobb dolog a világon. Rossz koncert: hát nem is tudom. Amikor rosszul játszik a zenekarom akkor nagyon fel tudom idegesíteni magam, olyankor rosszul érzem magam. 

- A zenélés melyik részét kedveled a legjobban, illetve a legkevésbé?

A jó koncert a legjobb. Ezenkívül nagyon szeretem, amikor elkészül, megérik, beérik egy dal. Próbálni van hogy nem szeretek annyira, de ugyebár kell, ahhoz hogy jó legyen a produkció. Helyesbítek, a koncertre készülős próbákat nem szeretem annyira. A szervezés részét is szeretem a zenélésnek. 

- Ha sorba kellene állítani, akkor hogy lenne a sorrend a következők között: stúdió, próba, koncert?

Koncert, próba, stúdió. 

- Nemrég feltörték a próbatermeteket. Milyen károd keletkezett? Hogy halad a nyomozás?

Elvitték az erősítőmet. A teljes lista megtekinthető a www.subscribe.hu oldalon, és a nyomozás állása is. Ha minden jól megy nemsokára az rtl híradó is kijön forgatni. Elég sok minden nem stimmel a rendőrség oldaláról. 

- A Subscibe előtt volt más zenekarod?

Nem. 

- Milyen módszerrel születnek az Subcribe-ban a dalok?

Atis, Bálint meg Én írjuk a dalokat. Atis otthon feljátsza, csinál hozzá dobot, majd próbán összerakjuk, csiszolgatjuk, Bálint otthon kitalálja, Atisnál feljátszák, próbán összerakjuk, én pedig otthon megírom Guitar Proban, aztán próbán összerakjuk. De volt már olyan is hogy a stúdióban lett összerakva a dal. A próbatermi csiszolgatás az egyik legfontosabb része a dolognak, ott lesz Subscribe dal, az addig csak vázként működő alapokból. Izgalmas folyamat ez, nagyon szeretem. Meg nagyon érdekes, ahogy inspiráljuk egymást a különböző témákkal, elképzelésekkel, átkötésekkel, stb. 

- A basszus témákat mennyiben írják meg neked, és mennyit változtatsz azokon, mikor dalokat írtok?

Minden basszustémát én írok. 

- Tudom, hogy nem ma jelent meg, de végigmehetnénk basszeros szemmel/fejjel a Stuck Progress to Moon album dalain?

Minden számban szemezgetnivaló basszustéma. Nem mennék külön bele dalonként.  

- Miben látod a legfőbb különbséget a 2004-es Sanity Has Left the Building albumhoz képest?

Annyi a különbség, hogy jobban átgondolt dalfelépítések vannak, talán egy nagyon kicsit több alázat van (basszusgitáros szempontból sok), és jobbak a számok. Régen szerettem sok sok basszusfigurát beletenni a dalokba, bizonyítandó, hogy milyen ügyes vagyok. Vagy meg akartam magam mutatni. Vagy nem is tudom igazán. Mostanra már rájöttem, hogy sokkal jobb egy jól meghangszerelt dalt összerakni, mint egy parasztvakító basszustémát belerakni egy részbe. Ezenkívül, rövidebb időt ölel fel a dalírás periódusa, ezáltal egységesebbek a nóták mint a Sanity lemezen. 

- Eddig melyik stúdióban élvezted a legjobban a munkát?

Bakery. 

- Szerencsére nem az az egy helyben álldogálós banda vagytok. Volt már valamilyen sérülésed színpadon?

Egyszer úgy szájba vágtam magam a gitárral, hogy átszakadt a szám felsőrésze, egy kis lyuk keletkezett rajta. De a koncertet lenyomtam vérző szájjal, egy zsepivel a fogaim között. De ez semmi ahhoz képest, hogy a Tamás fejbevágta az Atist a gitárjával ,akinek felszakadt a feje, vagy hogy a Tamás eltörte a Máté lábát az egyik nagy budapesi koncerten, ahogy átugrott a hátán, és a Máté utána sodródott. Neki darabokból kellett összerakni a bokáját, áprilisban vették ki a csavarokat. 

- Mivel foglalkozol, amikor épp nem basszusgitározol?

Én szervezem a Subscribe koncertjeit, ez egyre nagyobb meló. Már lassan teljes állásban ezzel foglalkozom, ezenkívül egy két kisebb zenekarnak is szervezek koncertet, meg tanítok basszusgitározni. De csinálok midenféle mást is, most pl indítottunk buszt a Novarock fesztiválra, de nemrég felkért 3 zenekar hogy csináljam meg az őszi turnéjukat.  

- Mi a véleményed az internetes letöltésekről?

No para, nem nagyon lehet ellene semmit sem csinálni. El kell fogadni. Szerintem a lényeg, hogy jusson el mindenkihez a zenénk, engem az sem zavar ha letölti lemásolja. Azért adjuk olcsón a lemezt, hogy aki egy kicsit igényes, vagy nem sajnálja a zenekartól a pénzt, az úgyis megveszi. Szép booklet van, a cd hátulján pedig dvd. Akinek ez drága (2000Ft), vagy aki szerint ez nem éri meg az töltse le, vagy másolja át haverjától. Reklám: Rendeljetek tőlünk cdt: merch@subscribe.hu

- Mi a véleményed a honi politikai helyzetről?

Nagyon rossz. De erről nem nyilatkozom. Annyit elárulok, hogy már nem lennék itt ha nem lenne zenekarom. 

- Van olyan kérdés, amit mindig meg szerettél volna válaszolni, de sosem tették fel?

Nincs. Nem nagyon szoktam nyilatkozni, mert nem szeretek. De egy zenész portálnak, ifjú basszusgitáros titánoknak szívesen. 

- Szerinted hasznos lehet egy ilyen portál a felnövekvő zenész nemzedéknek?

Mindenképpen fontos. Drukkolok nektek mint portál, és minden fiatal zenekarnak, aki kitartóan nyomul, próbálkozik és gyakorol. Rengeteg jó zenekar van Magyarországon, hajrá hajrá midenkinek

Szólj hozzá!

Címkék: [basszerosinterjú]

A bejegyzés trackback címe:

https://mutatis.blog.hu/api/trackback/id/tr28751138

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása